Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Patron

Julian Tuwim (urodzony 13 września 1894 roku, zmarł 27 grudnia 1953 roku) polski poeta, pisarz, autor tekstów wykonywanych przez artystów rewiowych i kabaretowych. Tworzył dla dorosłych jak i dla dzieci.

Julian Tuwim to autor utworów, które bawią kolejne pokolenia. Zapewne każdy zna i uśmiecha się na niezapomniane rymy w takich utworach jak: ,,Lokomotywa", ,,Ptasie radio", ,,Zosia Samosia", czy ,,Abecadło".

To właśnie z utworami dla młodego czytelnika kojarzy się twórczość tego poety. Julian Tuwim to autor wielu wspaniałych, dowcipnych wierszy dla dzieci z ukrytym przesłaniem. W sposób błyskotliwy i wesoły opisywał różne postacie, przedmioty, zwierzęta. Za pomocą lekkiego i dowcipnego języka tworzył niezapomniane rymy opisując przygody przyjaznych czytelnikowi bohaterów.

W naszym przedszkolu wiemy, jak dużą wartość kryją w sobie wiersze Juliana Tuwima. Przedszkolaki chętnie słuchają ,,Lokomotywy", czy ,,Murzynka Bambo" a czasem nawet same podpowiadają treść doskonale znanych im utworów. Dlatego, też nazwy grup przedszkolnych związane są z utworami autorstwa naszego Patrona: Mali Odkrywcy, Tralalinki, Marzyciele, Podróżnicy, Koty, Słowiki, Wesołe Słoniki, Koty, Witaminki i Ogrodnicy.

Promując twórczość naszego patrona raz w roku organizowany jest ,,Festiwal Twórczości Juliana Tuwima". Dzieci oraz wychowawczynie z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych znajdujących się na terenie gminy, na nasze zaproszenie, spotykają się w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie w dowolny sposób interpretują utwory Juliana Tuwima. Motywem przewodnim Festiwalu, jest jeden wybrany wiersz Juliana Tuwima, w związku z czym każdy uczestnik przygotowuje element dekoracji w postaci jednego z bohaterów wiersza.